Chceme, aby pro tebe byl festival co nejpřínosnější. Proto jsme připravili průvodce, kde najdeš rady a tipy, jak můžeš zvýšit svoji šanci na úspěch při hledání té správné práce a využít všech příležitostí, které Career Expo nabízí.

Příručka je rozdělena na 3 hlavní části, ve kterých se dozvíš, že…

Štěstí přeje připraveným

• Proč je důležité dopředu vědět, co chceš a co nabízíš

• Jak si vyhledáš informace o vystavovatelích

• Jak by mělo vypadat CV, které zaujme personalisty

Známá fráze „Štěstí přeje připraveným“ platí v případě hledání práce dvojnásob. Mnoho lidí se mylně domnívá, že uspějí bez jakékoli přípravy. Máme pro tebe 5 tipů, co bys měl(a) udělat ještě před příchodem na festival příležitostí Career Expo.

1. Než začneš vyhledávat informace o firmách a připravovat si své CV, měl(a) by ses zamyslet, co vlastně očekáváš a jakou práci bys chtěl(a). Co tě baví? V čem jsi dobrý/dobrá? A v čem by ses chtěl(a) zlepšit?

TIP: Pokud si vůbec nejsi jistý/jistá, kam bys chtěl(a) pracovně směřovat, viz volné pracovní pozice na jobs.cz a prace.cz.

2. Upřímně zhodnoť své silné a slabé stránky. Mít přehled o svých schopnostech ti výrazně pomůže odprezentovat se před vystavovateli na festivalu.

TIP: Zkus si u silných i slabých stránek vybavit konkrétní situaci a jak si ji vyřešil(a). Díky konkrétním příkladům dokážeš personalistovi, co opravdu ovládáš a jak na sobě pracuješ.

3. Pokud víš, kterou firmu chceš oslovit, zjisti si o ní co nejvíce informací. Prohlédni si její web, sociální sítě, zeptej se známých, kteří tam pracují. Je docela možné, že nenajdeš úplně všechno. Nevadí. Je to pro tebe další šance, jak se ukázat!

TIP: Připrav si pro vystavovatele otázky. Na Career Expo budeš mít jedinečnou možnost ptát se firem na vše, co tě zajímá. Ještě víc tak personalistům dokážeš, že o práci máš skutečný zájem.

4. Zjisti předem, jaký je průměrný plat na pozici, kterou chceš získat. Jdi na portál Platy.cz, kde se dozvíš informace o platu i podle místa, na kterém chceš působit.

5. Dobře napsaný životopis je jednou z tvých hlavních zbraní na cestě za vytouženou kariérou. Dej si záležet na formě i pravopisu. Nevíš, jak na to? Vzor správně napsaného životopisu a návod, jak jej vytvořit, najdeš na jobs.cz a prace.cz.

TIP: Určitě si CV vytiskni a přines na festival několik kopií, které můžeš rovnou předat personalistům a personalistkám ve stáncích. Ještě lepší bude, když si pro konkrétní firmu vytvoříš specifičtější životopis, který reflektuje požadavky pozice, o kterou máš zájem.

Jak udělat dobrý dojem na vystavovatele

Nikdo nedostane druhou šanci udělat první dojem. Chceš, aby si tě personalista zapamatoval? Máme pro tebe několik rad, jak se odlišit od ostatních návštěvníků.

1. Buď proaktivní.

 Když budeš chodit kolem stánků, nečekej, že tě osloví jako první. I když mnoho vystavovatelů na Career Expo je velmi aktivních, přeber iniciativu a udělej první dobrý dojem přímým oslovením.

TIP: Česnečka či rybí pomazánka jsou sice velkými delikatesami, před návštěvou stánku bychom však jejich konzumaci nedoporučovali :). Stejně tak si odpusť i kouření, dnes už většina firem není podporovatelem tohoto zlozvyku.

2. Stručně se představ.

 Měl(a) bys zmínit, jaká pracovní pozice tě zajímá, jaké jsou tvé pracovní zkušenosti a dovednosti, uveď své silné stránky i oblasti, ve kterých se chceš zlepšovat. Určitě nezapomeň uvést, proč tě zajímá právě konkrétní firma.

TIP: Pokud jsi student(ka) či absolvent(ka), je dobré si připravit něco o svém studiu, zahraničních pobytech, kurzech nebo diplomce. Výrazně pomoci mohou také zkušenosti, které si nabral(a) dobrovolnictvím.

3. I neverbální komunikace je komunikace.

 Správné držení těla, přiměřený oční kontakt a pozitivní naladění jsou jedněmi z mnoha znaků přiměřeného sebevědomí a správného přístupu.

TIP: Je přirozené, pokud cítíš trému. V takovém případě navštiv na festivalu kariérní poradce, kteří ti velmi ochotně poradí, jak zvládnout stres a pomohou ti i se sebeprezentací.

Co rozhodně nedělat při rozhovoru s vystavovatelem

Nejčastější chyba uchazečů je ptát se: „Co pro mě máte?“ nebo „Co mi můžete nabídnout?“ Ukazuje to, že ses na veletrh pravděpodobně nijak nepřipravil(a) a o firmu se až tak nezajímáš, ačkoli to nemusí být pravda.

Na druhé straně, pokud spatříš zajímavou firmu, o které jsi nikdy nic neslyšel(a), neboj se zeptat a zjistit, co nabízí.

1. Neptej se hned na plat.

 Chápeme, že je lákavé vědět to co nejdříve. Ale vzbudíš tak dojem, že o práci v dané firmě ti ve skutečnosti nejde.

2. Nepomlouvej předchozího či současného zaměstnavatele, se kterým jsi měl(a) či máš špatnou zkušenost. Nepůsobí to profesionálně.

3. Telefon nechej raději v kapse.

 Během konverzace u stánku ti nepomůže, právě naopak. Když si budeš hrát s telefonem, může to personalistu odradit.

Možné dotazy od vystavovatelů

Počítej s tím, že i personalisté ti budou klást různé otázky. Čím lépe se připravíš, tím přirozeněji a snadněji se ti bude odpovídat. Popřemýšlej nad odpověďmi na tyto otázky ještě před příchodem na Career Expo.

• Proč se právě ty hodíš do této firmy?

• Co je pro tebe při hledání práce důležité?

• Co tě motivuje?

• Čeho bys chtěl(a) v této firmě dosáhnout?

• Co je tvůj největší úspěch?

Dobrá rada na závěr

Obrovskou výhodou festivalu příležitostí Career Expo je, že rozhovory na stáncích jsou něco jako pracovní minipohovory v neformální atmosféře, kde si můžeš spoustu věcí procvičit a dozvědět se spoustu informací o firmě. Proto se určitě neboj selhání, můžeš si rozhodně dovolit víc než při běžném pohovoru. Pokud by se náhodou stalo, že tě personalista hned na začátku rozhovoru odkáže na web, nenech se odradit a ptej se dál. Využij jedinečné příležitosti setkat se se zaměstnavateli živě, jejich web si přece můžeš prohlédnout kdykoliv.

Na závěr nezapomeň předat své CV a shrnout všechny důležité body vašeho rozhovoru, abys měl(a) jistotu, že jste se ve všem důležitém správně pochopili. Pokud chceš, vyžádej si informační nebo propagační materiál či vizitku od osoby, se kterou sis povídal(a) na stánku a nezapomeň se jí pár dní po Career Expo připomenout.

Jak využít festival pro svůj seberozvoj

• Pojď se inspirovat a motivovat

• Vzdělávání je důležité

• Nezapomeň na zábavu a relax

Důkladnou přípravou a zvládnutými rozhovory s vystavovateli tvé úspěšné tažení na Career Expo ani zdaleka nekončí. Festival není jen o pracovních příležitostech, ale také o možnostech vzdělávání, nabírání nových dovedností a inspirace.

 Pojď se inspirovat a motivovat

 Na Career Expo nenajdeš hlavní pódium ani motivační proslovy. Místo nich máme centrální MOLO, ze kterého si odneseš mnoho inspirace pro svůj profesní život. Zkušený moderátor bude v panelových diskusích klást otázky a hledat s hosty a hostkami odpovědi na témata:

· Mentální zdraví

· Brandbaking

· Dovednosti a talenty

· Jinakost v práci

 Nech se vtáhnout do rozhovorů s osobnostmi, které mají co říci v oblastech, které hýbou současným světem práce.

Vzdělávání je důležité

Možná jsi jen na začátku své kariérní cesty, možná ti chybí odvaha, možná se chceš zlepšit ve svých dovednostech a rozvíjet své talenty. Na Career Expo najdeš 2 workshopové místnosti, kde se ti individuálně budou věnovat personalisté, kouči a odborníci z byznysu.

 Vyber si z programu, který jsme šili na míru:

·SKILL LAB je pro lidi, kteří chtějí své schopnosti zúročit v propojení s novými technologiemi

·SKILL SESSION je určena všem, kteří chtějí pracovat na rozvoji svých talentů

Na workshopech se dozvíš, jak vylepšit své CV, vyzkoušíš si pohovor v angličtině, němčině či francouzštině, představí ti ideální profil kandidáta budoucnosti a zlepšíš si i prezentační dovednosti. Využij možnosti vzdělávání na Career Expo jako trénink před rozhovorem s vystavovatelem.

Nezapomeň na zábavu a relax

Práce jde ruku v ruce s životní rovnováhou. Najít si čas na sebe a odpočinek je pro zaměstnance klíčové. Pokud se po tom intenzivním lovení práce a vzdělávání budeš cítit unaveně, nezoufej! Máme pro tebe připraveny různé aktivity, kde se můžeš pobavit.

Náš průvodce je u konce. Doufáme, že ti pomůže na tvé cestě za vysněnou prací, do které člověk chodí s radostí. Těšíme se na tebe na 1. ročníku Career Expo Praha – 13. a 14. března od 10:00 do 19:00 v O₂ universum.